Detské izby: Ako vybrať nábytok do detskej izby?

08-01-2015

Detské izby: Ako vybrať nábytok do detskej izby?

Ak by si si sa mohol pozerať na svet očami dieťaťa, bol by si určite prekvapený. Predovšetkým zo vzhľadu na neohraničenú fantáziu, pozeranie sa na svet ako na jedno veľké neznámo, plné prekvapení a príhod, nepoznania hraníc medzi tým, čo je reálne a čo zasa rozprávkové.

Všimol by si si, že svet, v ktorom žiješ a ktorý bol pre Teba prirodzený je akýsi iný. Zisťuješ, že sa v ňom necítiš dobre.

Zmenil by si svoju izbu na veľa rôznych prekážok, klasicky minimalistický nábytok by si zastúpil nábytkom a farbami, ktoré by Ti pripomínali tvoju obľúbenú rozprávku. Určite by si použil všetko, čo by sa našlo pod Tvojou rukou – stavebnice, plyšových macíkov, stužky či vankúše. Tak by si urobil, ak by si bol dieťaťom, no na rozdiel od dieťaťa si už veľký a máš iné možnosti...

Každý sa môže stratiť..

Je ťažké dobre sa rozhodnúť, ak staviaš opor deň čo denným veciam. Z jednej strany nábytok pre deti by mal byť kvalitný, bezpečný a trvalý, no z druhej strany by mal byť zaujímavo ozdobený a navrhnutý s nápadom. Samozrejme, teoreticky je možné postaviť tradický i klasický nábytok do detskej izby (mám na mysli taký, ktorý by mohol stáť aj v obývačke), ale oveľa viac vpadne do oka nábytok určený pre naších drobcov, ktorý vznikol hlavne s mysľou o nich. Vďaka detskému nábytku naše deti cítia sa vo svojej izbe dobre a hlavne bezpečne.

V myslienkach nás môže premáhať veľmi široký výber a zjavný nedostatok rozdielov medzi jednotlivými návrhmi. Avšak to je iba povrchná identita nábytku. V skutočnosti sú všetky druhy nábytku pre deti majú vlastnosti, ktoré ich odlišujú, a mnohé z nich tiež diskvalifikuje. Neexistuje žiadny nedostatok výrobcov nábytku, ktorí tvrdia, že to práve z ich výrobkov je z čoho vyberať. Ako to zistiť? Či veriť im? Nie.

Ak chcete vybrať nábytok pre svoje dieťa, je vešmi dôležité zodpovedať si zopár otázok.

Je nábytok praktický?

Predtým, než začnete hľadať nábytok do detskej izby, je dobré sa jej lepšie prizrieť, aby bol nábytok kúpený hlavne na mieru dieťaťa.

Ďalšie sady si vyberieš do veľkého, priestranného interiéru, zatiaľ čo iné sa môžu lepšie ukázať v malých priestoroch, či už v mieri " šikmom" v podkroví. V prvom prípade, v skutočnosti neexistujú žiadne zásadné obmedzenia, v druhej - stojí za výberom funkcionálnosť, nakoľko veľký nábutok, môže spĺňať viacero funkcí (poschodová posteľ, veľké skrine, stoly).

No tiež je dobré skontrolovať, či nábytok má šancu na "rast" s potrebami dieťaťa. Je pravda, že malé (drobné) kusy nábytku pristanú, ale vystačia iba do nejakého času, potom ich treba vymeniť za väčšie. Oveľa lepším riešením je vybrať nábytok, ktorý sa bude prispôsobiť sa meniacim sa potrebám dieťaťa. Výsledkom je , že mnoho z nich môže byť používaných až do obdobia dospievania dieťaťa.

Pre dievčatko alebo chlapca?

Pri výbere nábytku pre deti, by sme mali venovať pozornosť farbe a štýlu. Večným hitom medzi dievčatami sú princeznovské nábytky, zariadené v jasne ružovej alebo bielej farbe s jemnými ornamentmi. Pre chlapcov sú venované modré nábytky, medzi ktorými môžete nájsť dokonale zodpovedajúce návrhy pre "malých pirátov" alebo hlbinných prieskumníkov či kozmonautov. Takýto nábytok disponuje rôznych tvarov kľučky - v tvare mušlí, nadväzuje do lán morského rebríka vedúci k posteli alebo úplne odlišný dizajn - skrinky vo forme pneumatík a postele v tvare pretekárskych áut. Samozrejme detaily sú veľmi dôležité: vysoký lesk, žiarivé farby a zaujímavé tvary. Takéto riešenia silne motivujú predstavivosť dieťaťa, čo umožňuje, že sa cíti ako v rozprávke.

Či je nábytok bezpečný?

Nábytok pre mládež nemusí spĺňať tak vysoké bezpečnostné štandardy, ako nábytok pre najmenšie deti. Prečo? Je to jednoduché. Teenageri vedia, čo na čo sa používa, a vedia ich použiť na určený účel. Na rozdiel od malých detí, ktoré začali svet objavovať a musia sa ešte len všetko naučiť, skúšajú využiť nábytok pre rôzne účely. Preto je dôležité splniť šetky európske normy, ktoré by mali byť zachované v európskych normách. To je dôležité najmä vo vzťahu k jednej z kategórií nábytku: postelí pre deti, ktorý by mal udržiavať dostatočný voľný priestor medzi roštovými latkami, vhodnú výšku matraca, a zaoblené hrany. Cenné riešenie, ktorá by nemala byť v tomto prípade chýbať sú: rozmerné protišmykové priečky, ľahko posuvný perinák, špeciálne držiaky pre montáž prebaľovacieho stola. Postieľky pre deti by mali mať certifikáty o ich bezpečnosti. Ich bezpečnosť závisí od správnej inštalácie (zvyčajne dodáva v častiach s návodom na použitie, s upevňovacími skrutkami).

Z akého materiálu je nábytok

Je to veľmi dôležitý, aj keď často prehliadaný problém. Po prvé, detský nábytok by mal byť odolný a vyrobený z rovnako prakticky každodenne využívanej dosky MDF. Vďaka použitiu vysoko lesklého povrchu sa ľahko čistí.

Môže byť nábytok pekný?

Stojí za zmienku základ - návrh. Izby pre deti by mali byť vytvorené s myšlienkou o svojich obyvateľov – to je zrejmé. To neznamená, však, že ich vzhľad nemusí mať vplyv na rodičov. Nábytok a to akýkoľvek použitý by mal apelovať nie len na deti, ale i na dospelých.

Voľba v tomto smere je tak bohatá, že je ľahko prejsť v tomto ohľade na kompromisy. Každý môže vybrať nábytok pre deti, ktorý bude vyhovovať potrebám ako i pripadne sa zladí s vkusom malých i veľkých.

zoznam noviniek